შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის
საჯარო სამსახურში რეორგანიზაციისა და დასაქმებულთა გათავისუფლების საკითხები გამარტივდა. „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონში ცვლილებები საქართველოს პარლამენტმა 2024 წლის დეკემბერში დაჩქარებული წესით განიხილა და მიიღო. 2025 წელს კი შეცვლილი კანონმდებლობის საფუძველზე არაერთი პირი გაანთავისუფლეს საჯარო სამსახურებიდან. სამსახურების გარშე დარჩენილი საჯარო მოხელეები თვლიან, რომ ისინი პოლიტიკური ნიშნით გაანთავისუფლეს, რადგან თითქმის ყველა მათგანი პროევროპული აქციების მონაწილეა და საქართველოს ევროპული ორიენტაციის მხარდამჭერ პეტიციებზეც აქვთ ხელი მოწერილი.
კანონპროექტის ინიციატორები არიან “ქართული ოცნების” დეპუტატები – ალექსანდრე ტაბატაძე, თენგიზ შარმანაშვილი, ალუდა ღუდუშაური, რატი იონათამიშვილი, გურამ მაჭარაშვილი, დავით მათიკაშვილი, ირაკლი შატაკიშვილი.
საზოგადოების ნაწილი ფიქრობს, რომ მთლიანობაში ცვლილებების მთავარი მიზანი რეორგანიზაციის პროცესის გამარტივებაა ისე, რომ ამ მოტივით გათავისუფლებულმა საჯარო მოხელემ საჯარო სამსახურის სისტემაში შემობრუნება ვეღარ შეძლოს
ცვლილება „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონში ასევე ეხება მოხელის ვაკანტურ თანამდებობაზე კონკურსის წესით დანიშვნას, მოხელის უშუალო ხელმძღვანელის მიერ მომზადებულ შეფასებასა და საჯარო დაწესებულებაში რეორგანიზაციასთან დაკავშირებულ საკითხებს
იურისტების თქმით, ახალი მოწესრიგება ამცირებს მოხელის შეფასების პერიოდულობას, რაც 1 წლის ნაცვლად 6 თვე იქნება. ახალი მოწესრიგება საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელს ანიჭებს უფლებამოსილებას, მოხელის შეფასების შედეგები შეცვალოს ამ მოხელის შეფასების განხორციელებიდან 1 თვის ვადაში.
ამასთან, კანონის 53-ე მუხლის მე-3 პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული არადამაკმაყოფილებელი შეფასების შემთხვევაში, მოხელეს დაუკავდება თანამდებობრივი სარგოს 20% მისი მომდევნო შესაფასებელი პერიოდის დაწყებამდე. აღნიშნული მოწესრიგება ქმნის საფრთხეს, რომ მოხელის შეფასება დაუსაბუთებლად და ბოროტად იქნეს გამოყენებული, როგორც მოხელეთა დასჯის მექანიზმი.
საჯარო სამსახურიდან თანამშრომლების მოსალოდნელი დათხოვნის შესახებ ვარაუდი ჯერ კიდევ 2024 წლის ნოემბრის ბოლოს გაჩნდა, როცა თბილისის მერიის 200-ზე მეტი თანამშრომელი „ქართული ოცნების“ მიერ ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის შეჩერებას გაემიჯნა და 30 ნოემბერს ღია წერილიც გამოაქვეყნა.
რა შეიცვალა?
იურისტმა თამარ სურმავამ მოკლედ მიმოიხილა ის ძირითადი ცვლილებები, რაც კანონმა ბოლოს მიღებული შესწორებებით განიცადა.
ცვლილება 1
ახალი რედაქციით, საჯარო დაწესებულების პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელები და მისი მოადგილეები აღარ მიიჩნევიან საჯარო მოხელეებად. ეს პირები ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით დასაქმებული პირები იქნებიან.
ცვლილება 2
ახალი რედაქციით, საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელი, როგორიცაა, მაგალითად, მინისტრი, საკონკურსო კომისიის თავმჯდომარედ ნიშნავს პირს ამ საჯარო დაწესებულებიდან ან უკვე ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით დასაქმებულს. ეს ნიშნავს იმას, რომ კადრების სწორად შერჩევაზე პასუხისმგებელნი ხდებიან დეპარტამენტის უფროსი ან მისი მოადგილე, ხოლო მათი გათავისუფლება არის ძალიან მარტივი – საჭიროა მხოლოდ ერთი თვით ადრე გაფრთხილება.
ცვლილება 3
ახალი რედაქციით, ყველა იერარქიული რანგის თანამდებობაზე მომუშავე მოხელე 6 თვეში ერთხელ შემოწმდება, ნაცვლად წელიწადში ერთხელ შემოწმებისა.
ეს ნიშნავს, რომ მოხელეს წელიწადში 2-ჯერ შეაფასებენ და ორივეჯერ არადამაკმაყოფილებლად შეფასების შემთხვევაში, იგი სამსახურიდან გათავისუფლდება.
„აქამდე, ეს პროცესი მოითხოვდა 2 წელს. ასევე, პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელები და მათი მოადგილეები [მაგალითად დეპარტამენტის უფროსი, მისი მოადგილე და სხვა.] აღარ ექვემდებარებიან შეფასებას“,
ცვლილება 4
ახალი რედაქციით, საჯარო დაწესებულების ხელმძღვანელს – მაგალითად, მინისტრს – მოხელის შეფასების უფლება მიეცა, მისი შეფასების მომენტიდან 1 თვის განმავლობაში.
„ეს ნიშნავს, რომ შეფასების შესაცვლელად საჩივარი აღარ არის საჭირო. არსებობს რისკი, რომ მისი გამოყენება მოხდეს ურჩი უშუალო ხელმძღვანელის გადაწყვეტილების გადასაფარად. მაგრამ ურჩად ყოფნა გაჭირდება, რამდენადაც შუა რგოლის მენეჯმენტის გათავისუფლება უკვე მარტივია. შეფასებამ კი მომავალში შეიძლება გავლენა იქონიოს მოხელის წახალისებაზე, კლასის მინიჭებაზე, სამსახურიდან გათავისუფლებაზე თუ სხვა“.
ცვლილება 5
ახალი რედაქციით, თუ მოხელე არადამაკმაყოფილებელ შეფასებას მიიღებს, მას დაუკავდება თანამდებობრივი სარგოს 20%, მისი მომდევნო შესაფასებელი პერიოდის დაწყებამდე.
ეს ნიშნავს, რომ თუ მოხელემ მიიღო არადამაკმაყოფილებელი შეფასება ან დაწესებულების ხელმძღვანელმა შეცვალა და შეაფასა არადამაკმაყოფილებლად, მას უნდა დაუკავდეს თანამდებობრივი სარგოს 20%.
ცვლილება 6
ახალი რედაქციით, მობილობის წესი რეორგანიზაციის შემთხვევებზე აღარ ვრცელდება.
ეს ნიშნავს, რომ თუ დასაქმებული რეორგანიზაციის საფუძვლით გათავისუფლდება, იგი საჯარო უწყებიდან საერთოდ თავისუფლდება. ცვლილებამდე საჯარო სამსახურს უფლება ჰქონდა, მისთვის იმავე დაწესებულებაში ან სხვაგან მისი კომპეტენციის შესაფერისი ან ნაკლები კომპეტენციის ვაკანსია შეეთავაზებინა.
ცვლილება 7
ახალი რედაქციით, მოხელეს უნარჩუნდება საკლასო დანამატი მხოლოდ საჯარო დაწესებულების ლიკვიდაციის ან/და მისი სხვა საჯარო დაწესებულებასთან შერწყმის, ან ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო უფრო დაბალი იერარქიული რანგის თანამდებობაზე გადაყვანისას.
ეს ნიშნავს, რომ რეორგანიზაციის დროს აღარ მოიაზრებენ უფრო დაბალი იერარქიული რანგის თანამდებობაზე მოხელის გადაყვანას [მობილობა აღარ ვრცელდება რეორგანიზაციაზე] და შესაბამისად, საკლასო დანამატის შენარჩუნებას.
„თუმცა, დიდი ალბათობით კანონმდებელს არ გაახსენდა კანონის 103-ე მუხლის მეორე წინადადების დანაწესი, რომლის მიხედვითაც რეორგანიზაციად ითვლება აგრეთვე საჯარო დაწესებულების შტატების გადაადგილება”, – ამბობს თამარ სურმავა და ამატებს:
„ხოლო თუ გადაადგილება მოხდა უფრო დაბალი რანგის პოზიციაზე, საკლასო დანამატის შენარჩუნება აღარ არის გათვალისწინებული. ეს მიუთითებს იმაზე, რომ კანონის მიზანი არის ის, რომ რეორგანიზაციის დროს მოხელე მხოლოდ გაათავისუფლონ სამსახურიდან“.
ცვლილება 8
ახალი რედაქციით, მოხელის სამსახურიდან რეორგანიზაციის საფუძვლით გათავისუფლების შემთხვევაში, მას არ მიეცემა არანაირი სახის კომპენსაცია. რეორგანიზაციის საფუძვლით გათავისუფლების თაობაზე მოხელეს უნდა ეცნობოს 1 თვით ადრე. 1 თვის ხელფასის ოდენობით კომპენსაციას მოხელე მიიღებს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ 1 თვით ადრე არ აცნობებენ.
ცვლილება 9
ახალი რედაქციით, მოხელის სამსახურიდან რეორგანიზაციის საფუძვლით გათავისუფლების შემთხვევაში, გადაწყვეტილების გასაჩივრება ამ აქტის მოქმედებას არ აჩერებს. ამასთან, სასამართლო გადაწყვეტილებით მოთხოვნის დაკმაყოფილების შემთხვევაში, მოხელეს სამსახურში არ აღადგენენ. მას მიეცემა მხოლოდ 3 თვის თანამდებობრივი სარგოს ოდენობით კომპენსაცია.
„ეს ნიშნავს, რომ რეგულაცია ეწინააღმდეგება საკონსტიტუციო სასამართლოს 31/07/2015წ. №2/3/630 გადაწყვეტილებას, რომლითაც არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი ძველი ნორმა, რომელიც აწესებდა იძულებით განაცდურზე 3-თვიან ლიმიტს“, – ამბობს იურისტი.
ცვლილება 10
ახალი რედაქციით, ამ კანონის ამოქმედების მომენტისათვის პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელები და მათ მოადგილეები – იგივე შუა რგოლის მენეჯერულ პოზიციებზე დასაქმებული პირები – მიიჩნევიან ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით დასაქმებულ პირებად. მათ შეუნარჩუნდეთ შრომის ანაზღაურება.
„ეს ნიშნავს, რომ თუ დღეს ეს პირები არიან უვადოდ დასაქმებული საჯარო მოხელეები, კანონის ამოქმედების შემდგომ აბსოლუტურად დაუცველები იქნებიან”
მასალაზე მუშაობისას მოვიძიეთ მოკლე ინფორმაცია ავტორიტარულ და დემოკრატიულ ქვეყნებში საჯარო სამსახურების მართვის პოლიტიკის შესახებ.
გერმანია
გერმანიაში საჯარო სექტორის რეგულირება და საჯარო მოხელეების სტატუსი სპეციფიკურია და ემყარება ფედერალურ კანონებს, რომლებიც სხვადასხვა რეგულაციებს ადგენს სხვადასხვა სფეროებში. საჯარო მოხელეებს (“Beamte”) უფლება აქვთ მიიღონ განსაკუთრებული სამართლებრივი სტატუსი, რომელიც სხვა დასაქმებულებთან შედარებით ბევრად განსხვავებულია. გერმანიაში საჯარო სამსახურში დასაქმებულ პირებს აქვთ ფიქსირებული ხელფასი და სოციალურ უსაფრთხოებაზე ორიენტირებული პირობები. ეს სისტემები მიმართულია იმისთვის, რომ საჯარო მოხელეებს ჰქონდეთ სოციალური სანდოობა.
ამერიკა
აშშ-ში საჯარო სექტორის კანონმდებლობა დამოკიდებულია როგორც ფედერალურ, ისე შტატების დონეზე. ზოგადად, საჯარო სექტორში დასაქმებულები, მათ შორის საჯარო მოხელეები, მოიცავს სხვადასხვა კატეგორიებს, როგორიცაა ფედერალური, შტატური და ადგილობრივი (მუნიციპალური) თანამდებობის პირები. ამერიკაში, განსაკუთრებით ფედერალურ დონეზე, საჯარო სამსახური ძირითადად ემყარება კვალიფიკაციებს. საჯარო მოხელეები და თანამშრომლები ირჩევიან ან დაინიშნებიან ძირითადად მათი კვალიფიკაციის მიხედვით, კონკურსებისა და გამოცდების საფუძველზე. ამ სისტემის მიზანია, რომ თავიდან აიცილოს პოლიტიკური ნიშნით თანამდებობაზე დანიშვნა და უზრუნველყოს საჯარო მოხელეთა პროფესიონალიზმი.
ჩინეთი
ჩინეთში საჯარო სექტორის კანონი და საჯარო მოხელეების რეგულირება ძირითადად სახელმწიფოს და კომუნისტური პარტიის ინსტიტუტებს ექვემდებარება. ძირითადი რეგულაციები და პრინციპები რამდენიმე ძირითად კანონთან და პოლიტიკურ მექანიზმთან არიან დაკავშირებული. ჩინეთის საჯარო სამსახურის მიზანი არა მხოლოდ ადმინისტრაციული ფუნქციების შესრულებაა, არამედ ეროვნული მიზნების და კომუნისტური პარტიის პოლიტიკის ხელშეწყობა. ეს აღსანიშნავია, რადგან მთავრობის და პარტიის სტაბილურობა მიჩნეულია ქვეყნის წარმატების მთავარ ფაქტორად.
ბელარუსი
ბელარუსიაში საჯარო სექტორის რეგულირება და საჯარო მოხელეების უფლებები ასევე განისაზღვრება ქვეყნის კანონმდებლობით, რომელიც მოიცავს როგორც შრომის სამართალს, ასევე პოლიტიკურ და ადმინისტრაციულ რეგულაციებს. ბელარუსიაში საჯარო სამსახურის წარმომადგენლებს აქვთ გარკვეული უფლებები, რომლებიც შეიძლება შეზღუდული იყოს პოლიტიკური გარემოსა და ქვეყნის კანონმდებლობის გათვალისწინებით. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ბელარუსიაში პოლიტიკური გარემო მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს საჯარო სამსახურის რეფორმებზე და ზოგჯერ მასზე გავლენას ახდენენ ქვეყნის შიდა და საერთაშორისო მოვლენები.
გამოხატვის თავისუფლება - სამსახურიდან გათავისუფლების საფუძველი
ბოლო პერიოდში საქართველოს საჯარო სექტორებში მრავალი შემთხვევა დაფიქსირდა, როდესაც საჯარო მოხელეებს საკუთარი აზრის გამოხატვის გამო უკანონოდ დაატოვებინეს სამსახური. ეს ფაქტი უკავშირდება ხელისუფლების მიერ ევროკავშირთან ურთიერთობის გაწყვეტის გადაწყვეტილებას, რომელსაც საჯარო სამსახურის ძალიან ბევრი წარმომადგენელი სასტიკად ეწინააღმდეგება. მათი გათავისუფლება ეჭვქვეშ აყენებს როგორც გამოხატვის თავისუფლების, შრომითი და ადამიანის უფლებათა დაცვას, რაც ფართო დისკუსიას იწვევს ქვეყანაში სამოქალაქო თავისუფლებების და დემოკრატიული პროცესების კუთხით.
მსგავსი ნაბიჯები მიუთითებს იმაზე, რომ პოლიტიკური უთანხმოებების გამო ადამიანები სამსახურს იძულებით ტოვებენ, რაც პოლიტიკური აქტიურობისა და საზოგადოების თავისუფალი აზრის შეზღუდვისკენ მიგვითითებს.
ჩვენ ჩავწერეთ საკანონმდებლო ცვლილებების შემდეგ საჯარო სამსახურებიდან განთავისუფლებული საჯარო მოხელეები. ყველა მათგანი სამსახურის დაკარგვას მათ მიერ გამოხატული პროევროპული სამოქალაქო პოზიციის გამო დასჯად აფასებს.
გიგა სოფრომაძე
თბილისის მერიის შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე საბჭოს აღმასრულებელი ყოფილი მდივანი და ახალშექმნილი საჯარო მოსამსახურეთა დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირის თანადამფუძნებელი ჩვენთან საუბარში აღნიშნავს, რომ სამსახურიდან გათავისუფლების გადაწყვეტილება პირდაპირ უკავშირდება მისი და მისი თანამშრომლების ბოლოდროინდელ აქტიურობას და ამავდროულად დამოუკიდებელი პროფესიული კავშირის დაფუძნებას
აღსანიშნავია, რომ გიგა სოფრომაძე არის თბილისის მერიის იმ თანამშრომლებს შორის, რომლებმაც ხელი მოაწერეს საქართველოს კონსტიტუციისა და ევროინტეგრაციის მხარდამჭერ განცხადებას. გარდა ამისა, იგი ბოლო წლებში ღიად აფიქსირებდა საკუთარ კრიტიკულ მოსაზრებებს ე.წ. აგენტების კანონთან დაკავშირებით. თბილისის მერიის 200-ზე მეტი თანამშრომელი ჯერ კიდევ ნოემბრის ბოლოს გაემიჯნა “ქართული ოცნების“ მიერ ევროკავშირში გაწევრების პროცესის შეჩერებას და მათ 30 ნოემბერს ღია წერილიც გამოაქვეყნეს. გიგა სოფრომაძე დედაქალაქის მუნიციპალიტეტში 2016 წლიდან მუშაობს. იგი ინტერვიუში აღნიშნავს, რომ მას, როგორც წარმატებულ თანამშრომელს, არაერთი მადლობა აქვს მიღებული პირადად დედაქალაქის მერისგან.
გიგა სოფრომაძის მოსაზრება ვრცლად იხილეთ ვიდეოში.
„მე ვიყავი ამ პროგრამის ხელმძღვანელი და ამ პროგრამის ერთადერთი კადრი, სხვა კადრი არც გვყოლია. ანუ ახლა მე რომ მიშვებენ, გამოდის, რომ ამ პროგრამას აღარავინ ჰყავს, სხვა ადამიანიც კი არ არსებობს, ვინც მის მართვას გადაიბარებს”. – ამბობს ნინო კიკნაძე, რომელიც 2023 წლის აპრილიდან ხელმძღვანელობდა მედიახელოვნების პროგრამაში გაერთიანებულ ორ პროექტს, რომელთა ფარგლებშიც თბილისმა „იუნესკოსგან“ წიგნის მსოფლიო დედაქალაქის სტატუსი მიიღო, ამის შემდეგ კი მედიახელოვნების მიმართულებით „იუნესკოს“ შემოქმედებითი ქალაქების ქსელის წევრიც გახდა.
ნინო კიკნაძეს 27 დეკემბერს აცნობეს, რომ 2025 წლის 1 იანვრიდან მერია მასთან შრომით ხელშეკრულებას წყვეტდა. აღნიშნულს იგი უკავშირებს მისი მხრიდან “რუსული კანონის” გაპროტესტებას და ბოლო პერიოდში მის სახალხო პროტესტებში აქტიურად მონაწილეობის მიღებას.
“ჩემი პოლიტიკური შეხედულების გამო მერია ხელშეკრულებას წყვეტს“.
ამბობს ნინო კიკნაძე
სამსახურიდან უმიზეზოდ გათავისუფლებული, გიორგი აბულაძე, განრიდებისა და მედიაციის პროგრამის მედიატორი იყო. იგი დარწმუნებულია, რომ ხელშეკრულება საკუთარი პოლიტიკური შეხედულებების გამო შეუწყვიტეს. „ჩემი პოლიტიკური შეხედულების გამო 2025 წლიდან ვეღარ შევძლებ განრიდებისა და მედიაციის პროგრამაში მედიატორად მუშაობას“. გიორგისთან ერთად ხელშეკრულება კიდევ ორი მედიატორს შეუჩერეს, რაც მათ პიროვნულ პოზიციასთან პირდაპირ კავშირშია. გიორგი ჩვენთან საუბრისას აღნიშნავს, რომ მათი გათავისუფლების რეალური მიზეზი არ არსებობდა, რადგან მედიატორის როლი დანაშაულის პრევენციისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
„მე ვიყავი ერთადერთი მამაკაცი მედიატორი და არსებობს საქმეები სადაც მხოლოდ კაცმა მედიატორმა შეიძლება იმუშაოს თავის სპეციფიკის გათვალისწინებით“.
აღნიშნავს გიორგი აბულაძე
პრობაციის ეროვნული სააგენტოს სოციალურ მუშაკს, მარიამ ბურჯანაძეს 25 დეკემბერს ტელეფონით შეატყობინეს, რომ მისი სამუშაო კონტრაქტი 1 იანვრიდან აღარ გაგრძელდებოდა. „რადგანაც ჩვენ გრძელვადინ თანამშრომლობით საფუძველით დავსაქმდით, შესაბამისად არ არსებობდა ამ ურთიერთთანამშრომლობის შეწყვეტის საფუძველი“.
„დავაფიქსირე ჩემი პოზიცია ჩვენი პროფკავშირის მიერ გავრცელებიული პეტიციით, რომელზეც ვიყავი ხელმომწერი საჯაროდ“..